Pacientská organizace LYMFOM HELP, z.s. od roku 2005 pomáhá, sdružuje a poskytuje rady pacientům s maligním lymfomem, jejich blízkým a přátelům.
603 902 829 pacientská linka
PO, ST 10‑14.00
napište
nám
navštivte náš
YouTube kanál
navštivte náš
Facebook

Příznaky lymfomu

Příznaky lymfomu jsou běžně pozorovány u jiných, méně závažných onemocnění, jako je chřipka nebo jiná virová infekce. Tyto příznaky jsou často přehlíženy, ale v případech méně závažných onemocnění by netrvaly příliš dlouho. U lymfomu tyto příznaky přetrvávají v průběhu času a nelze je vysvětlit infekcí nebo jinou nemocí.

Existuje více než 80 různých typů lymfomů. Lymfomy mohou pomalu růst a mohou se vyvíjet mnoho měsíců až let, než se u nich objeví příznaky. Některé příznaky se mohou také vyvinout během krátkého časového období, dnů až týdnů. Někteří lidé nemusí mít žádné příznaky a jsou diagnostikováni náhodně při skenování jiného zdravotního stavu.

S lymfomem může být spojeno mnoho příznaků. Lymfomy mohou začít téměř kdekoli v těle. Příznak může záviset na typu lymfomu a na tom, kde se v těle nachází. Protože příznaky lymfomu mohou být často vágní nebo obecné, někdy může být obtížné diagnostikovat.
Nejčastějšími příznaky lymfomu jsou:

Zduřené lymfatické uzliny

Oteklé lymfatické uzliny způsobené infekcí jsou obvykle bolestivé a zmizí do dvou až tří týdnů. Někdy, když máte virus, mohou pobývat déle. Oteklé lymfatické uzliny způsobené lymfomem se běžně nacházejí v krku, tříslech a podpaží. Lymfatické uzliny mohou být postiženy téměř kdekoli v těle, ale na některých místech je nemusíte vždy cítit, dokud nezpůsobí další příznaky. Obvykle jsou hladké, kulaté, mobilní (vzdalují se) a mají gumovou strukturu.

Obvykle jsou bezbolestné, ale mohou způsobit bolest, pokud tlačí na tkáň v blízkých oblastech. Oteklé lymfatické uzliny v lymfomu jsou způsobeny nahromaděním rakovinotvorných buněk v lymfatických uzlinách. Ne všechny lymfomy způsobují zduření lymfatických uzlin.

Únava

Jedná se o nevysvětlitelnou ohromující únavu bez jakéhokoli důvodu. Často přetrvává i po značném odpočinku či spánku. Tento typ únavy vám způsobí i běžné každodenní činnosti jako je například oblékání. Příčina není známa, ale mohla by být v tomto případě způsobena rakovinnými buňkami, které využívají energii k růstu a dělení.

Nevysvětlitelné hubnutí

To znamená zhubnout v krátkém časovém období bez snahy. Lidem se doporučuje návštěva praktického lékaře, pokud během 6 měsíců ztratí více než 5 procent své normální tělesné hmotnosti. K hubnutí dochází, protože rakovinné buňky využívají vaše energetické zdroje. Vaše tělo také spotřebovává extra energii, aby se pokusilo zbavit rakovinotvorné buňky.

Noční pocení

Je normální, že se v noci potíte, pokud vás například ložní prádlo příliš zahřívá. Noční pocení související s lymfomem však obvykle zalévá. V případě lymfomu se potíte tolik, že máte potřebu převlékat jak vaše noční prádlo, tak i ložní. Lékaři přesně nevědí, co způsobuje toto noční pocení. Může to být přirozená reakce vašeho těla na zvýšení teploty nad normální hodnotu. Může to být také způsobeno chemikáliemi produkovanými buňkami lymfomu.

Nevysvětlitelné trvalé horečky

Horečka je vzestup vaší tělesné teploty nad normální úroveň. Jakákoli teplota nad 37,5 stupňů Celsia je považována za abnormální. Tyto horečky mohou přicházet a odcházet několik dní nebo týdnů bez infekce. Lymfom způsobuje horečky, protože buňky lymfomu produkují chemikálie, které zvyšují vaši tělesnou teplotu. Tyto horečky jsou obvykle mírné a mohou přicházet a odcházet.

Obtížné překonávání infekcí

Bílé krvinky obvykle bojují proti infekcím. V lymfomu se místo zdravých bílých krvinek produkují rakovinné bílé krvinky. Tyto rakovinné bílé krvinky nefungují dobře a nejsou schopny správně bojovat s infekcí. Díky tomu jste náchylnější k infekcím a vaše infekce mohou trvat déle.

Svědění těla

Svědění kůže může postihnout pacienty s Hodgkinovým lymfomem i pacienty s nehodgkinským lymfomem. Může postihnout oblasti kůže poblíž lymfatických uzlin, které jsou postiženy lymfomem, včetně skvrn. Má se za to, že svědění vzniká v důsledku chemikálií uvolňovaných vaším imunitním systémem, jako součást jeho reakce na buňky lymfomu. Tyto chemikálie dráždí nervy ve vaší kůži a způsobují její svědění.

Lokální nebo systémové příznaky lymfomu

Některé příznaky postihují oblast v samotném lymfomu a jeho okolí. Říká se jim lokální příznaky lymfomu. Nejčastějším lokálním příznakem je zduření lymfatické uzliny nebo uzlin. Tyto lymfatické uzliny pak mohou tlačit na jiné tkáně kolem samotného lymfomu. Příznaky, které můžete získat, závisí na tom, kde se lymfom nachází.

B-symptomy

B-symptomy jsou to, co lékaři nazývají určité příznaky. O těchto příznacích se mluví, když je lymfom inscenován. Staging je období před zahájením léčby, kdy se provádí nejrůznější testy a skenování, aby se zjistilo, kde ve vašem těle se lymfom nachází.

Mezi b-symptomy patří:

  • noční pocení
  • přetrvávající horečky
  • nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Co mám dělat, když mám příznaky lymfomu?

Je velmi důležité zmínit, že všechny výše uvedené příznaky mohou mít také jinou příčinu a mohou být způsobeny jinými méně či více závažnými stavy. Pokud ale máte jakékoli obavy či přetrvávající příznaky, tak se obraťte na svého praktického lékaře nebo specialistu. Provedou vám vyšetření a určí diagnózu, a v případě lymfomu začnou léčbu.